• DWÓJKOWE KOŁO NAUKOWE

•

Być jak Ignacy "Nauka pełna energii " to VIII edycja programu oświatowego dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

W tym roku nasi uczniowie z pomocą Ignacego, robota Blu oraz ciekawych gości:

• nauczą się pracować metodą naukową i
      • dowiedzą się, jak stawiać trafne pytania badawcze,
      • dowiedzą się jak formułować hipotezy
      • nauczą się jak je weryfikować.

Nasi uczniowie zdobędą wiedzę o:

• wielu różnych rodzajach energii,
      • poznają ciekawych, współczesnych naukowców i specjalistów z dziedziny energetyki.

W październiku DWÓJKOWE KOŁO NAUKOWE zajmuje się tematyką:

1. JAK DZIAŁA MASZYNA PAROWA?
      2. JAK GAZ ROZŚWIETLIŁ XIX WIECZNE MIASTA?

Opiekun DKN Renata Tomal

#ByćjakIgnacy

Uczniowie Dwójkowego KOŁA NAUKOWEGO w ramach programu „Być jak Ignacy” na zajęciach zajmowali się tematyką: Jak działa maszyna parowa? Uczniowie:

• poznali jak działa maszyna parowa,
      • poznali znaczenie maszyny parowej w historii ,
      • formułowali i weryfikowali hipotezy,
      • doświadczyli co potrafi ciepłe powietrze.

/Renata Tomal/

Uczniowie Dwójkowego KOŁA NAUKOWEGO na zajęciach zajmowali się ENERGIĄ GAZOWĄ  w ramach programu „Być jak Ignacy”.

JAK GAZ ROZŚWIETLIŁ XIX-wieczne MIASTA?

Uczniowie:

• zapoznali się z procesem powstawania gazu i jego właściwościami, technikami jego wydobycia oraz zastosowaniem
      • poznali rodzaje paliw kopalnych i czynniki, które wpływały na proces tworzenia
      • zrozumieli znaczenie gazu dla osiągnięć cywilizacyjnych
      • potrafią poprzez doświadczenie uzyskać gaz (dwutlenek węgla)

Po zajęciach uczniowie poddali się refleksji. Zapisywali na karteczkach najciekawszą informację lub doświadczenie z zajęć.

/Renata Tomal/ #bycjakignacy

Uczniowie Dwójkowego KOŁA NAUKOWEGO na zajęciach zajmowali się ENERGIĄ ELEKTRYCZNĄ w ramach programu „Być jak Ignacy”

SKĄD PŁYNIE PRĄD?

Uczniowie:

• wiedzą, jak stworzyć obwód elektryczny,
      • znają pojęcia: izolator i przewodnik,
      • potrafią podać przykłady izolatorów i przewodników na podstawie doświadczenie.

/Opiekun DKN Renata Tomal/ #bycjakignacy

• poznali jak działa maszyna parowa,
      • poznali znaczenie maszyny parowej w historii ,
      • formułowali i weryfikowali hipotezy,
      • doświadczyli co potrafi ciepłe powietrze.

/Renata Tomal/

JAK GAZ ROZŚWIETLIŁ XIX-wieczne MIASTA?

• zrozumieli znaczenie gazu dla osiągnięć cywilizacyjnych
      • potrafią poprzez doświadczenie uzyskać gaz (dwutlenek węgla)

/Renata Tomal/ #bycjakignacy

Jak wykorzystujemy ENERGIĘ WIATRU?

Uczniowie DWÓJKOWEGO KOŁA NAUKOWEGO zajmowali się tym zagadnieniem.

Stwierdzili:

1. Energia WIATRU jest wykorzystywana przez duże wirujące łopatki w turbiny wiatrowe. Kiedy wiatr je obraca, przekształcają ruch wiatru w energię elektryczną. Ta energia zasila domy, szkoły i fabryki, oferując czystą energię bez emisji szkodliwych gazów.

2. W Polsce energia wiatru jest wykorzystywana głównie na obszarach o korzystnych warunkach wiatrowych, takich jak:

• wybrzeże Bałtyku.
      • obszary górskie,