• Wychowanie plastyczne

• 26.04.2020 20:04
      • Wychowanie plastyczne w wielu dziecięcym stanowi fundamentalną podstawę w prawidłowym funkcjonowaniu dziecka w środowisku rodzinnym, rówieśniczym oraz szkolnym, jest również nieodzownym  czynnikiem prawidłowego i harmonijnego rozwoju.

• Twórcza aktywność dzieci wynika z nieodpartej potrzeby wyrażania siebie, swoich myśli, pragnień. Jest jedną z potrzeb rozwojowych każdego młodego człowieka, regulatorem równowagi emocjonalnej.  Ma wpływ na kształtowanie relacji interpersonalnych, stosunku do otaczającego świata.  Po wielu obserwacjach  dostrzegłam, iż właściwie dobrana technika, temat pracy ma wypływ na poziom zainteresowania nią dziecka. Pobudzanie do twórczego działania, stosowanie różnorodnych technik, faktur oraz kolorów sprawia, iż dziecko doświadcza, odbiera nowe wrażenia. Aktywne uczestnictwo w zajęciach plastycznych, zarówno dzieci jaki i dorosłych, doprowadza do szeregu pozytywnych zmian, do których  można zaliczyć: rozwój małej motoryki, koordynacji wzrokowo-słuchowej, rozwój kreatywności, samoakceptacji.

Dziecko poprzez akt tworzenia dokonuje samodzielnego przekształcenia i poznania rzeczywistości. Twórczości dzieci jest niepowtarzalna. Za każdym razem powstają wspaniałe dzieła, które sprawiają im wiele radości i satysfakcji. Sztuka plastyczna staje się łącznikiem pomiędzy dzieckiem a jego otoczeniem. Uczy wiary we własne możliwości, redukuje zahamowania i poczucie niepewności. Twórczość plastyczna poprzez swoje wielostronne oddziaływania stosowna jest także jako forma terapii.

#zostańwdomu                                                                                                             Marta Szczygielska-Adamowicz