• Działania w EKOPRACOWNI

• W naszej nowej EKOPRACOWNI uczymy się przez doświadczanie wykorzystując nowe przyrządy przyrodnika- mikroskopujemy.

• Klasa 5 ćwiczyła posługiwanie się mikroskopem optycznym i odkryła niesamowity świat ukryty w najróżniejszych preparatach zarówno roślinnych jak i zwierzęcych.
      • Uczniowie mogli nie tylko obejrzeć komórki i je od siebie rozróżnić, ale też zajrzeć do ich wnętrza.
      • Podsumowaniem zajęć był czas refleksji. Zadano pytanie: "Czy mikroskop odgrywa znaczącą rolę w życiu codziennym", a uczniowie zgodnie potwierdzili, że mikroskop to jeden z najważniejszych wynalazków w naszej historii, bez którego niemożliwy byłby rozwój cywilizacji.                                        /Magdalena Kantyka, Jolanta Soboniak/

W listopadzie, w ramach realizacji zadań związanych z pozyskaniem środków finansowych na EKOPRACOWNIĘ, w klasie 7. odbyły się warsztaty ekologiczne.

Uczniowie zgłębiali tajniki działania aut wodorowych.

Na zajęciach:

• poznali właściwości wodoru,
      • dowiedzieli się na czym polega elektroliza wody,
      • złożyli z elementów autka z napędem wodorowym i je uruchomili.

Dzięki tym warsztatom uczniowie m.in. dowiedzieli się, że:

•  wodór może stanowić alternatywne źródło energii,
      • użycie wodoru w ogniwach paliwowych daje nadzieję na czysty transport.

/Beata Fudali, Iwona Łuczków, Amanda Osińska/

W szkolnej EKOPRACOWNI uczniowie dowiadują się jak dbać o Ziemię. Bycie EKO to m.in. stawianie na Odnawialne Źródła Energii.

W listopadzie uczniowie zajmowali się energią wiatru.

Podczas zajęć :

• Poznali odnawialne źródła energii.
      • Wykonali własne wiatraki.
      • Przeprowadzili doświadczenia, dzięki którym dowiedzieli się jak prawidłowo ustawić wiatrak.

Dzięki tym działaniom uczniowie dowiedzieli się, że:

• wiatr to źródło energii, które można wykorzystać wszędzie,
      • ustawienie wiatraka względem wiatru ma wpływ na ilość wytwarzanej energii.

/Joanna Ciawłowska/

W szkolnej  EKOPRACOWNI  uczniowie poznają Odnawialne Źródła Energii . Poznali już energię wiatru, teraz poznają energię ciepła wnętrza Ziemi, czyli geotermię. Okazją do podjęcia tego tematu w klasie  szóstej była lekcja o Islandii.

Uczniowie podczas zajęć:

• dowiedzieli się, gdzie leży Islandia,
      • poznali charakterystyczne elementy środowiska Islandii,
      • poznali teorię płyt litosfery,
      • zostali współautorami wiersza,
      • wykonali doświadczenie wykorzystując Zestaw Demonstracyjny Energii Termalnej.

Dzięki tym działaniom  szóstoklasiści potrafią :

• wskazać na mapie Islandię,
      • wyjaśnić pojęcie geotermia,
      • wyjaśnić dlaczego na Islandii rozwinęła się geotermia,
      • omówić  zasadę działania elektrowni geotermalnej.

/ Joanna Ciawłowska/

W styczniu uczniowie klasy 8 poznali region Bliskiego Wschodu. Na zajęciach poruszono m.in. temat Odnawialnych Źródeł Energii.

Uczniowie :

1. Wskazali na mapie Bliski Wschód.
      2. Analizowali mapy klimatyczno-roślinne i gospodarcze.
      3. Określili główne źródła dochodów Bliskiego Wschodu
      4. Szukali nowych dróg rozwoju tego regionu

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, że :

• Region ten słynie z wydobycia ropy naftowej.
      • Zasoby ropy naftowej należą do nieodnawialnych źródeł energii  i ulegną niedługo wyczerpaniu
      • Należy rozwijać Odnawialne Źródła Energii.
      • Alternatywą dla ropy naftowej będzie energia słoneczna, której sprzyja duża ilość dni słonecznych oraz przewaga terenów pustynnych.

/Joanna Ciawłowska/