Po raz drugi ruszyliśmy w świat, aby poznać uroki naszego kraju. Podczas trzydniowej wycieczki do Poznania i okolic odkryliśmy: Zamek Górków w Szamotułach, Pałac w Rogalinie, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Zespół pałacowo-zamkowy w Kórniku, Stare Miasto, Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Uczniowie klasy 5, 6, 7 spisali się na medal. Opiekunowie zresztą też! /koordynator: Patrycja Wolewicz/
Poznaj Polskę!- Wielkopolska
- 10
Światowy Dzień Pszczół w świetlicy szkolnej
W świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia z okazji "Światowego Dnia Pszczół". Przeprowadzone zostały jedną z metod aktywizujących - metodą projektu. Uczniowie pracując tą metodą nie tylko utrwalili wiadomości o pszczołach, ale także doskonalili umiejętność współpracy i komunikacji. Rozwiązywanie zagadek pozwoliło na poznanie pszczelej rodziny. Nie mogło również zabraknąć degustacji pysznych miodów.
Zajęcia były nie tylko ciekawe, ale i smaczne! /Magdalena Dawidowicz/
Laurka dla Strażników Lasów
Świetlica szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Laurka dla Strażników Lasów". Uczniowie włączyli się w tworzenia GIGA interaktywnej laurki składającej się z tysięcy prac namalowanych przez dzieci z przedszkoli i szkół w całej Polsce. Wszystko po to, by podziękować strażakom i leśnikom za ich pracę włożoną w ochronę lasów przed pożarami.
https://www.facebook.com/straznicylasow/posts/pfbid02z8PND1ddEfUkQ2qKmes52HYiQmL8zm9N98QMpRSTp68RZssnFq4J8FSo5YMXKCCil
Za udział w akcji uczniowie otrzymali certyfikat!
/Magdalena Dawidowicz, Magdalena Kantyka/
foto: https://www.facebook.com/straznicylasow
1
20 maja Światowy Dzień Pszczół
Uczniowie klasy 1b kolejny raz, w trakcie zajęć projektowych tworzyli mapę myśli dotyczącą pszczół. Do pracy przystąpili żwawo oraz z wielkim podekscytowaniem.
Celem zajęć było :
- poznanie znaczenia pszczół,
- zapoznanie z wyglądem ula,
- zapoznanie ze znaczeniem pszczół w środowisku przyrodniczym,
- aktywna praca,
- zapoznanie z niebezpieczeństwem płynącym z kontaktu z pszczołami.
Zdobyte informację będą mogli wykorzystać oraz poszerzyć podczas wycieczki klasowej do Przelewic, gdzie wezmą udział w warsztatach edukacyjnych nt. "Poznajemy życie pszczół".
Czekamy z niecierpliwością.
/Małgorzata Zastocka, Iwona Raulin-Urbaniak/
5
Zabawa kontra nauka
Uczniowie klasy 1b podczas zajęć rozwijali kompetencje matematyczne w zakresie posługiwania się monetami. Podczas „zabawy” w sklep uczniowie doskonalili swoją:
- spostrzegawczość ,
- koordynację wzrokowo-ruchową,
- koncentrację uwagi,
- myślenie kreatywne,
- rozwijanie inicjatywy,
- doskonalili rachunek pamięciowy,
- rozwijanie wiedzy o wartości nabywczej monet 1zł, 2 zł, 5 zł
- rozwijanie umiejętności matematycznych w zakresie posługiwania się monetami.
/Małgorzata Zastocka, Iwona Raulin -Urbaniak/
7
Wizyta klasy 3 w Centrum Nauki Cordis
Uczniowie klasy trzeciej odwiedzili ostatnio Centrum Nauki Cordis w Świdwinie. Zauważyli, że od poprzedniej wizyty sporo się tam zmieniło. Podczas tej wizyty poprzez obserwacje i samodzielne prowadzenie doświadczeń odkrywali tajemnice techniki i anatomii ludzkiego ciała. Poznali też nowoczesne technologie. Doskonale współpracowali ze sobą. To była świetna nauka przez zabawę.
/Anna Brączyk, Katarzyna Wiżeń/
24
Dzień Rodzinny
Projekt "Ogród sensoryczny"
Angielska herbatka i etykieta
Powtórka wiadomości z języka angielskiego w klasie 7. smakuje lepiej przy filiżance angielskiej herbaty z nutką mleka i maślanym szkockim ciasteczkiem. Delicious revision! /Marlena Kaunecka/
Dwójka- szkołą projektów
Miło nam poinformować, że po raz kolejny zdobyliśmy dofinansowania na realizację projektów:
1.,,Zielono nam" Program Społecznik na lata 2022-2024;
2.,,Leśne zmysły" Program Społecznik na lata 2022-2024;
3.,,Ogród sensoryczny" dofinansowanie w ramach projektu ,, Mikrodotacje, Lokalne Przedsięwzięcia FIO w województwie zachodniopomorskim 2021-2023"( grupa nieformalna pod patronatem).
Naszym nieodzownym partnerem w tych działaniach jest Stowarzyszenie Przyjaciół Dwójki.
Dziękujemy rodzicowi - Pani Magdalenie Nickel za dołączenie do naszego teamu "pozyskiwaczy" środków zewnętrznych.
Niebawem podzielimy się pierwszymi efektami działań.
/Anna Brączyk/
#sp2swidwin #projekty #granty #mikrodotacjelokalneprzedsiewzieciafio #programspolecznik
2
Nauka w plenerze w klasie 2b
Czy podczas spaceru można się uczyć? Oczywiście, że tak. Uczniowie klasy 1b podczas zajęć plenerowych połączyli naukę z relaksem.
Celem zajęć było :
- utrwalenie wiadomości o rzeczowniku
- rozpoznawanie drzew iglastych
- kształtowanie umiejętności słuchania
- wzbogacenie słownictwa
- kształtowanie umiejętności aktywnego działania.
Lekcja polonistyczno-przyrodnicza okazała się przyjemnością, a nie obowiązkiem.
/Małgorzata Zastocka, Iwona Raulin-Urbaniak/
10
Uważne czwartki
Podczas czwartkowych zajęć popołudniowych uczniowie poznają kolejne sposoby ćwiczenia uważności. Tym razem było to uważne skupienie się na drewnianych klockach.
Uczniowie "włączyli" swoją kreatywność w pracy samodzielnej starając się wyeliminować bodźce zewnętrzne. Bywa to jeszcze trudne, ale już się udaje. Jeszcze ciekawiej było podczas etapu pracy, kiedy został "wyłączony" zmysł wzroku.
Wiemy, że dzięki tym ćwiczeniom zyskamy:
- umiejętność koncentracji,
- redukcję stresu,
- poprawę pamięci,
- radzenie sobie z myślami i emocjami,
- większą satysfakcję z podejmowanego wysiłku.
/Magdalena Bujakowska/
Trening uważności 2
Trening uważności, czyli Mindfulness jest tłumaczone jako "uważność" (od angielskiego przymiotnika mindful - uważający) lub, rzadziej, jako "uważna obecność". Według najbardziej znanej definicji, którą stworzył Jon Kabat-Zinn (założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts), mindfulness "to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej".
Mindfulness możemy wykonywać poprzez świadome przeprowadzenie chociaż jednej, nawet drobnej czynności w ciągu dnia, istotna jest umiejętność skupienia uwagi na samym procesie, bez rozmyślania o innych sprawach - to naprawdę baaaardzo trudne.
Dziś uczniowie podczas praktycznego treningu właśnie tego się uczyli.
Cele tych zajęć to: redukcja stresu, poprawa koncentracji, świadome angażowanie się w wykonywaną czynność.
/Magdalena Bujakowska/
Trening uważności 1
W tym roku w naszej szkole odbywają się dodatkowe zajęcia „Ćwiczenia uważności”.
W czasie zajęć popołudniowych nasi uczniowie poznają kolejne techniki: uważności, koncentracji uwagi, umiejętności skupienia się w różnorodnych sytuacjach, zapamiętywania.
Uważność, inaczej mindfulness, to umiejętność skierowania uwagi na to, co dzieje się wokół nas, a także w naszym ciele i umyśle(nie wybieganie w przyszłość, ani nie wracanie do przeszłości). Umiejętność ta niesie za sobą moc korzyści, m.in. rozwija wiele kompetencji oraz inteligencję emocjonalną, a także bardzo pomaga w przyswajaniu wiedzy.
/Magdalena Bujakowska/
Gry edukacyjne w Zamku z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek
,,Dwójka” aktywnie uczestniczyła w obchodach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowanego przez Świdwiński Ośrodek Kultury oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Jana Śpiewaka w Świdwinie. Szczególnie dużo wrażeń dostarczyła uczniom rewelacyjna gra edukacyjna ,,W 80 minut dookoła Zamku” oraz niesamowita gra zamkowa ,,Śladami dawnych mieszkańców Zamku”. Co to były za emocje! Pomysłowe i ciekawe konkurencje, zadania oraz zagadki sprawiły wszystkim uczestnikom dużo frajdy. Dzieci uczyły się współpracy, zarządzania czasem, logicznego myślenia i zdrowej rywalizacji! Dziękujemy pracownikom ŚOK i MiPBP za ogrom pracy włożony w przygotowanie wszystkich imprez. Do zobaczenia za rok! /Iwona Łuczków/
foto: Wiesław Wieczorek
24
Dwójka- szkołą projektów
W naszej szkole stosujemy w tym roku na lekcjach metodę projektów. Uczniowie przekazali na ten temat swoje refleksje.
Oto niektóre z nich w bardzo skróconej formie:
- na lekcjach jest duuużo ciekawiej,
- więcej zapamiętujemy,
- uczymy się szukać potrzebnych informacji,
- coraz lepiej dzielimy się pracą między sobą,
- śmielej prezentujemy swoje efekty,
- każdy z nas ma możliwość wypowiedzi,
- nauka wydaje się dużo łatwiejsza,
- szkoła potrafi być naprawdę FAJNA!
Te wypowiedzi upewniaja nas w tym, że warto pracować tą metodą. /Magdalena Bujakowska/
Mój kraj- Polska
Podczas zajęć „Mój kraj – Polska” uczniowie klasy 1b doskonalili swoją wiedzę dotyczącą naszego kraju. Pracowali metodą mapy myśli, która pozwala zwiększać efektywność pracy i zapamiętywania. Głównym celem zajęć było kształtowanie poczucia tożsamości narodowej. Pierwszaki szkoliły technikę pisania i odczytywania pozyskanych informacji na podany temat. Dzieci rozwijały też umiejętność uważnego słuchania i logicznego myślenia.
/Małgorzata Zastocka Iwona Raulin-Urbaniak/
13
Świdwin- nasza mała ojczyzna
W klasie 1b odbyły się zajęcia „Nasza mała Ojczyzna - Świdwin”. Głównym celem lekcji było zapoznanie uczniów z regionem, w którym mieszkają oraz rozwijanie poczucia przynależności do swojego miasta. Kształtowanie postaw patriotycznych poprzez wzbogacanie wiedzy na temat swojej miejscowości było również bardzo ważnym elementem zajęć. Pierwszaki tworzyły mapę myśli przy wsparciu nauczycieli
Podczas zajęć nie zabrakło uśmiechu i dobrej zabawy!
/Małgorzata Zastocka, Iwona Raulin-Urbaniak/
8
The dictionaries rule, czyli słowniki na start!
12.05.2022r. odbył się w naszej szkole II Międzyszkolny Konkurs Słownikowy VocabMaster, w którym słownik angielsko-polski i polsko-angielski odegrał kluczową rolę. Reprezentanci szkół pracowali w parach i stawili czoła wielu zadaniom sprawdzającym szeroko pojętą umiejętność szybkiego, konkretnego i kreatywnego korzystania z książkowej wersji słownika. Czy wiecie, że...
1. nauka języka obcego to ciągłe obcowanie ze słownictwem i ze słownikiem pod pachą (książkowym lub elektronicznym)
2. rywalizacja w parach kładzie nacisk na umiejętność pracowania w zespole i budowanie koleżeńskich relacji.
Emocjom i szelestowi słownikowych stron nie było końca. Uczniowie dali się ponieść koleżeńskiej rywalizacji w rytm podawanych słów i ich tłumaczeń. Pierwsze miejsce wywalczyli uczniowie SP1 w Świdwinie, drugie reprezentanci SP3 w Świdwinie, trzecie miejsce przypadło SP2, a czwarte miejsce uczniom SP4 w Świdwinie.
Konkurs został przygotowany i prowadzony pod czujnym okiem pań Marleny Kauneckiej i Joanny Mikułko.
Bardzo dziękujemy Pani dyrektor Magdalenie Bujakowskiej, Radzie Rodziców, wydawnictwu Macmillan, uczestnikom konkursu, ich opiekunom oraz jury za miłą i przyjazną atmosferę w rytm nieustannie przewijających się słów, słówek i słóweczek.
Congratulations! /Marlena Kaunecka/
19
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach:
- na drodze,
- w domu,
- w szkole,
- w Internecie.
Dwójkowe pierwszaki z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do projektu. Jak zwykle nie zabrakło kreatywnej nauki, działania, uśmiechu i radości. Na zakończenie cyklu zajęć uczniowie przystąpili do wielkiego testu podsumowującego.
Jesteśmy bezpieczni i świadomi – potrafimy również pomagać innym.
/Małgorzata Zastocka, Beata Kopaczewska, Martyna Holler-Prokopiuk, Iwona Raulin-Urbaniak/
19
Archiwum Aktualności