• Rys historyczny

• KLIP Z JUBILEUSZU 55-LECIA "DWÓJKI" (realizacja Grzegorz Szczepański)

Szkoła Podstawowa nr 2 im. ppor. Emilii Gierczak w Świdwinie rozpoczęła działalność w 1960 roku. Przez pierwszy rok pracowała w tym samym budynku co Szkoła Podstawowa nr 1. Pierwszego września 1961 roku nastąpiło uroczyste otwarcie "Dwójki",  243. z kolei szkoły - Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego. Równocześnie nadano jej imię ppor. Emilii Gierczak, bohaterki walk o Kołobrzeg (zginęła 16 marca 1945r.).

Przez 57 lat istnienia placówki kierowało nią tylko pięcioro dyrektorów. Pierwszym kierownikiem, a potem długoletnim dyrektorem był p. Zbigniew Piastun. Po nim funkcje te sprawowali p. Marian Dańczyszyn, śp. Danuta Reszczyńska, p. Danuta Malitowska i aktualnie p. Magdalena Bujakowska.

W okresie wyżu demograficznego w latach 60. ubiegłego wieku uczęszczało do niej ponad 1100 uczniów. Obecnie do "Dwójki" uczęszcza 526 dzieci. Zatrudnionych jest tu 58 nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi.

Na przestrzeni lat grono nauczycielskie wypracowało wiele form działalności, które stały się tradycją w pracy wychowawczej. Do takich należą m.in. uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych, pożegnanie absolwentów, festyny środowiskowe i święto szkoły.

Od 16 marca 1965 r. na ważnych uroczystościach prezentowany jest sztandar szkoły. Wiele osiągnięto dzięki współpracy z rodzicami i środowiskiem. Prężnie działający Komitet Rodzicielski już w roku 1964 w czynie społecznym wybudował obiekt gospodarczy. Później, w roku 1973 oddał do użytku dzieci aulę - salę widowiskową na 500 miejsc, ze sceną. Obecna Rada Rodziców i sponsorzy pomagają rozwiązywać różne problemy natury gospodarczej i wychowawczej.

Obiekt szkolny zawsze utrzymywany jest na wysokim poziomie estetyki i porządku. W latach 1975 - 84 placówka pełniła funkcję zbiorczej szkoły gminnej, mając do dyspozycji autobus w celu dowożenia dzieci. Od roku 2000/01 jest szkołą podstawową z klasami I - VI, a obecnie także z zerówkami, oddziałami przedszkolnymi i integracyjnymi.

Szkołę opuściło już ponad 6 tysięcy absolwentów. Wśród nich są lekarze, farmaceuci i pielęgniarki, aktorzy i poeci, nauczyciele różnego stopnia, duszpasterze i inżynierowie, ludzie z cenzusem naukowym doktora, pracownicy administracji samorządowej i biznesmeni - cała paleta zawodów.

"Dwójka" chlubnie wypełnia swoje zadania. Uważana jest za szkołę przyjazną dzieciom i rodzicom. W roku 2004 uzyskała prestiżowy certyfikat „Zachodniopomorska Szkoła Jakości" oraz tytuł „Szkoła z klasą". Od kilku lat realizuje projekty profilaktyczno-wychowawcze "Szkoła bez przemocy" i "Bezpieczna Dwójka". Dzięki temu uzyskała certyfikat przyznany przez MEN - "SZKOŁA W RUCHU"(2014r.). Jest również laureatką ogólnopolskiej akcji MEN "Ja i Ty - bezpieczni w szkole"(2013r.), należy do Szkół Odkrywców Talentów. W poszukiwaniu najwyższej efektywności nauczania wdrożyła nowatorską w naszych warunkach metodę - ocenianie kształtujące - ocenianie pomagające się uczyć.

"Dwójka" wspiera uczniów zdolnych, ambitnych i pracowitych. Co roku Dyrektor Szkoły przyznaje stypendia za szczególne osiągnięcia - podczas gali "Najlepsi z Najlepszych".