Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im ppor. Emilii Gierczak w Świdwinie od miesiąca marca 2022r. w ramach projektu grantowego pn. POMORZE ZACHODNIE – WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO–PEDAGOGICZNE współfinansowanego jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizuje w swojej placówce zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia rozwijające uzdolnienia, zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się, warsztaty, zajęcia specjalistyczne korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia specjalistyczne logopedyczne, zajęcia specjalistyczne rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, zajęcia specjalistyczne o charakterze terapeutycznym.
W ramach otrzymanego wsparcia zatrudnieni specjaliści przeprowadzają m.in.:
- zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze – język polski przeznaczony jest dla uczniów, którzy z różnych powodów mają trudności w opanowaniu podstawowych wiadomości i umiejętności z zakresu nauczania języka polskiego oraz mają braki wynikające z edukacji zdalnej. Celem tych zajęć jest podnoszenie sprawności językowej uczniów, czyli zdobycie przez ucznia praktycznej umiejętności swobodnego i skutecznego posługiwania się językiem w mowie i piśmie. Dzięki tym zajęciom uczniowie będą właściwe stosować słownictwo, poprawnie budować
zdania, przemyślać komponowanie całego tekstu oraz poprawią ortografię i interpunkcję.
- zajęcia specjalistyczne o charakterze terapeutycznym – integracja sensoryczna, której głównym zadaniem i zasadniczym celem jest dostarczenie kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych, głównie przedsionkowych, proprioceptywnych i dotykowych w taki sposób, aby dziecko spontanicznie formułowało reakcje adaptacyjne jednocześnie integrujące te bodźce. Podczas tych zajęć ćwiczenia są dobierane do możliwości dziecka, które mają stymulować zmysły i prowadzą do poprawy umiejętności odbierania i przetwarzania wrażeń zmysłowych, planowania i opanowania ruchów oraz lepszego poznania swojego ciała. Zajęcia te rozwijają ogólną koordynację ruchową dziecka, ucząc prawidłowej postawy ciała w wyznaczonej pozycji, poprawiając percepcję dotykową, słuchową, smakową i węchową. Dzięki tym zajęciom dzieci poprawiają swoją sprawność
manualną, usprawniają równowagę i poprawiają koncentrację uwagi regulując napięcia mięśniowe, a także usprawniają swoją spostrzegawczość, szybkość reakcji, zwiększając sprawność i wydolność fizyczną swojego organizmu.
- zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się, których głównym celem jest podniesienie efektywności uczenia się, doskonalenie umiejętności poznawczych, stosowanie w praktyce poznanych technik i zasad uczenia się, organizowanie warsztatu pracy oraz kształtowanie pozytywnej motywacji do nauki. Na zajęciach tych dzieci poznają metody uczenia się oraz efektywne wykorzystywanie tych metod podczas lekcji, rozwijają swoje mocne strony i zainteresowania, uczą się nauki sporządzania notatek, poznają zasady skutecznego uczenia się, rozwijają umiejętności czytania ze zrozumieniem, interpretowania, korzystania z informacji, rozwijają umiejętności samodzielnego uczenia się, logicznego myślenia, organizowania własnej pracy. Dzięki tym zajęciom uczą się radzenia sobie ze stresem szkolnym w tym umiejętności czytania, pisania i wypowiadania się. Na zajęciach wykorzystywane są metody: burza mózgów, skojarzenia, dyskusja, mapa myśli, mnemotechniki, metoda projektu, gry dydaktyczne, uczenie się przez działanie. Zajęcia te zwiększają potencjał umysłowy dziecka, jego efektywniejszą naukę, pewność siebie, a także lepsze funkcjonowanie w środowisku szkolnym. Poza tym poprawiają skutecznego uczenia się dziecka po niedawnej nauce zdalnej. Dzieci lepiej zapamiętują, efektywniej współdziałają w grupie, pozytywniej motywują się do nauki, a przede wszystkim mają świadomość swoich mocnych stron.
- zajęcia rozwijające uzdolnienia - zajęcia taneczne, które są wspaniałą formą wpływającą na wszechstronny i harmonijny rozwój młodego człowieka. Zajęcia te mają duży wpływ na wzbogacenie osobowości ucznia, rozwijając i doskonaląc nawyki muzyczno-ruchowe. Muzyka na zajęciach pobudza zmysłowo i emocjonalnie, rozwijając wyobraźnię i ekspresję twórczą ćwiczących. Przygotowywane układy taneczne dostosowane są do możliwości i umiejętności ćwiczących uczniów. Gry i zabawy ruchowe przy muzyce pozwalają na prawidłowe reagowanie na tempo w muzyce, rozwijanie sprawności ruchowej oraz reagowanie na sygnały muzyczne. Na zajęciach doskonalone są techniki ruchu tanecznego, praca indywidualna, praca z partnerem, praca z grupą. Ponadto odbywają się ćwiczenia relaksacyjno-rozluźniające z wykorzystaniem muzyki relaksacyjnej oraz ćwiczenia rozciągające zwiększające gibkość i zakres ruchów i nauka technik opanowania emocji. Dzięki tym zajęciom uczniowie w naszej szkole rozwijają zainteresowania i zamiłowania taneczne, zachęcają do aktywnego spędzania wolnego czasu, kształtują estetykę i harmonię ruchu, wspomagają harmonię rozwoju psychofizycznego ucznia, budują poczucie własnej wartości poprzez pokonywanie własnych słabości. Realizowane zajęcia przypominają uczniom o prawidłowej postawie ciała i przeciwdziałania wadom postawy, a także pozwalają na zbudowanie więzi z rówieśnikami oraz właściwego współdziałania w grupie, jak także przypominają o dbaniu o swoje zdrowie, higienę i estetykę wyglądu.