4 kwietnia minęła dwusetna rocznica urodzin jednego z największych polskich romantyków CYPRIANA KAMILA NORWIDA.
W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.
CYPRIAN KAMIL NORWID
Cyprian Kamil Norwid urodził się we wsi Laskowo-Głuchy pod Radzyminem 24 września 1821 roku. Zmarł w Paryżu 22/23 maja 1883 roku. Należy do najwybitniejszych polskich prozaików i poetów, był również znakomitym dramaturgiem, grafikiem, malarzem, czy wreszcie myślicielem. W dorobku tego jednego z największych polskich romantyków znajduje się m.in.: słynny utwór „Bema pamięci żałobnej rapsod” (1851r.), czy „Coś ty Atenom zrobił Sokratesie” (1856r.). Norwid jest autorem wielu znamienitych dzieł, tj.: „Do obywatela Johna Browna” , „W Weronie” , „Moja ojczyzna” „Vade-mecum”. Artysta wydał również poematy: „Fortepian Szopena”, „Assunta” oraz pisane prozą „Czarne Kwiaty” i „Białe Kwiaty”. Napisał pięć nowel, wśród nich: „Ad leones!” i „Stygmat” oraz osiem dramatów m.in.; „Kleopatra i Cezar” oraz „Za kulisami”. Zachowało się też kilkanaście obrazów autorstwa Norwida tj.: „Jutrznia”.
Ciekawostki o Cyprianie Kamilu Norwidzie
Poeta prowadził swój pamiętnik, w którym przechowywał ważne dla siebie listy, zdjęcia i własne adnotacje. Cierpiał na samotność, więc niekiedy wyjmował pewne zdjęcia lub inne składowe pamiętnika i wieszał na ścianie. Następnie ściągał je i w ich miejsce umieszczał inne, o których chciał pamiętać lub powspominać. Był wielkim pasjonatem roślin – odwiedzał ogrody i parki. W miejscu, gdzie żył, zapełniał przestrzeń roślinami doniczkowymi. Przejmująco deklamował wiersze, uchodził za doskonałego recytatora. Był też wspaniałym mówcą, który zapalał serca, zwłaszcza w przemowach patriotycznych.
Dramatyczny koniec
W wieku 56 lat Norwid został bez środków do życia. Przebywał w przytułku jako pensjonariusz w Domu Św. Kazimierza na przedmieściach Paryża. Umarł tam mając 62 lata. Początkowo został pochowany na cmentarzu w Ivry, 5 lat później na cmentarzu w Montmorency, a 15 lat później przeniesiono ciało do grobu domowników Hotelu Lambert.
(Źródło: https://zyciorysy.info/cyprian-kamil-norwid/#Krotki-zyciorys-Cypriana-Kamila-Norwida | Zyciorysy.info)