Z okazji Tygodnia Bibliotek przedszkolaki z grupy 0a i 0b zostały zaproszone do "nowej" Czytelni Miejskiej mieszczącej się w Świdwińskim Ośrodku Kultury na spotkanie z Edziem i jego przyjaciółmi oraz przesympatyczną Ciocią Fiką. Atrakcji nie brakowało Maluchy były zachwycone! Dziękujemy za miło spędzony czas. /I. Raulin-Urbaniak, M. Holler-Prokopiuk/
Spotkanie z "Fiką"
- 12
NIVEA daje nadzieję
W kwietniu nasza szkoła podjęła wyzwanie i stworzyła film do konkursu, w którym główną wygraną jest PODWÓRKO NIVEA. Cała ,,Dwójkowa" ekipa wytrwale pracowała nad projektem. Swoim doświadczeniem wspomógł nas również Pan Remigiusz Warcholski. Bardzo prosimy o trzymanie mocno za Nas kciuków, już niedługo wyniki!!!!/ Patrycja Wolewicz/
8
Harmonogram powrotu do szkoły
Od przyszłego tygodnia rozpoczynamy zajęcia hybrydowe. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Zajęcia będę odbywały się zgodnie z ogólnym planem lekcji. Rodzice szczegółowe informacje otrzymają od wychowawcy na komunikator Librus.
Drodzy Uczniowie, czekamy na Was. Jeśli będziecie potrzebowali pomocy- jesteśmy dla Was!
Warsztaty czytelnicze
Naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele wydawnictwa ZAKAMAREK. Poprowadzili Oni warsztaty czytelnicze on-line z wykorzystaniem serii literackiej o Duni i Mattisie. Książki Rose Lagercrantz i Evy Eriksson opowiadają o relacjach rówieśników, emocjach i problemach dzieci w najmłodszych klasach szkoły podstawowej. Podczas zajęć uczniowie i uczennice klas pierwszych poznali bohaterów książek oraz wysłuchali fragmentów opowiadań. Atmosfera tego wirtualnego spotkania była wyjątkowa! /Biblioteka Szkolna/
7
Mali ogrodnicy
11 maja sala lekcyjna klasy 2. zamieniła się w prawdziwy ogród. Mali ogrodnicy wesoło spędzili czas na sadzeniu kwiatów, cebuli dymki na szczypiorek oraz na sianiu rzodkiewki. Czynności praktyczne poprzedziły zajęcia, podczas których dzieci poszerzały wiadomości dotyczące niezbędnych warunków do rozwoju roślin. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość poznania cyklu rozwoju roślin. Ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji swoich roślin: podlewania, doglądania. /Anna Brączyk, Beata Kopaczewska/
17
Zbiórka dla uczniów - pacjentów Zespołu Szkół Szpitalnych w Szczecinie
W trudnych czasach pandemii i reżimu sanitarnego szczególnie staramy się kształtować w młodych ludziach potrzebę czynienia dobra wobec innych. Chcemy by nasi uczniowie wiedzieli, że drugiego człowieka można uszczęśliwić niosąc pomoc w postaci miłego gestu. Dlatego też, z myślą o potrzebujących, Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 zorganizowała zbiórkę artykułów szkolnych do nauki dla pacjentów – dzieci ze szkoły, która działa na oddziałach dziecięcych w szpitalu w Szczecinie.
W zbiórce wsparło nas wiele osób: Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie Dwójki, Wiceburmistrz Miasta Świdwin – Pani Beata Ociepa, Grono Pedagogiczne z Przedszkola nr 1 i nr 2 w Świdwinie, grupa przedszkolna „Kłapouszki” z Przedszkola nr 1 w Świdwinie oraz hurtownia MOGADOR Świdwin. Zebraliśmy mnóstwo artykułów biurowo-plastycznych: długopisów, ołówków, mazaków, kredek ołówkowych i świecowych, nożyczek, kleju, zeszytów, plasteliny, papieru ksero, bloków technicznych oraz innych przyborów. Zostały one przekazane na ręce Dyrekcji Zespołu Szkół Szpitalnych w Szczecinie, od której otrzymaliśmy podziękowanie.
Koordynatorzy akcji: Beata Kopaczewska i Magdalena Kantyka składają serdeczne podziękowania darczyńcom, którzy z wielkim sercem wsparli akcję i przyczynili się do pomocy innym.
3
Czyściochowa Akademia
Uczniowie klasy I z naszej szkoły biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Czyściochowa Akademia” organizowanym przez sieć drogerii Rossmann.
Nauka zasad higieny od najmłodszych lat jest bardzo ważna. Dbanie o higienę to klucz do zdrowia i odporności w przyszłości. „Czyściochowa Akademia” to świat pełen eksperymentów i doświadczeń, dzięki którym pierwszoklasiści przyswajają najważniejsze zasady higieniczne. Ponadto uczniowie mogą wykonywać w domu doświadczenia wykorzystując otrzymane materiały i książeczki z propozycjami ciekawych eksperymentów. To, co wyróżnia program, to przekazywanie wiedzy w formie doświadczeń i eksperymentów. Akademia obejmuje sześć obszarów higienicznych, podzielonych na trzy części edukacyjne:
I część edukacyjna - higiena jamy ustnej oraz nosa.
II część edukacyjna - mycie rąk i korzystanie z toalety.
III część edukacyjna – kąpiel, mycie ciała i włosów oraz ochrona i pielęgnacja skóry. /Marta Szczygielska-Adamowicz/
W ramach tego programu odbywa się też glosowanie na prace wykonane przez uczniów. zachęcamy do oddawania głosów naszą pracę.
https://www.rossmann.pl/czysciochowa-akademia/publiczna-szkola-podstawowa-z-oddzialami-integracyjnymi-nr-2-im-ppor-emilii-gierczak-w-swidwinie-klasa-b,1367?returnUrl=https%3A%2F%2Fwww.rossmann.pl%2Fczysciochowa-akademia%3FvoivodeshipId%3D12%26page%3D1%26id%3D1367&fbclid=IwAR2A1HXYoHDWJb6699WVnhQtaLwoP7SQX6idGKn71UP_8X8QShZjvBXa2VI
4
Dbamy o higienę
Czas nauki zdalnej już za nami. Szczęśliwi wróciliśmy do naszej szkoły. Spędzamy wspólny czas na nauce i zabawie. Teraz w sposób szczególny dbamy o nasze zdrowie i higienę.
Chętni uczniowie z klas I-III oraz IV-VI wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Tak dbam o higienę". Organizatorem tego konkursu jest Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kard. Ignacego Jeża w Brzeżnie. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za piękne prace i czekamy na ogłoszenie wyników. /Iwona Adamowicz/
EDIT: 18 maja ogłoszono wyniki. Nasza szkoła w kategorii prac grupowych zajęła 2. miejsce.
2
Światowy Dzień Wędrownych Ptaków
8 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych, którego celem jest promowanie ochrony migrujących ptaków na całym świecie.
W klasie 3 szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: "Dlaczego zwierzęta wędrują?".
Metodą origami zrobiliśmy żurawie z papieru i na boisku szkolnym przeprowadziliśmy zawody - który ptak pofrunie najdalej.
/Małgorzata Zastocka , Kamila Mich/
Lekturki spod chmurki- 3 moduł
Klasa 2 realizuje kolejny, już III moduł projektu ,,Czytam z klasą, lekturki spod chmurki". Tym razem poznajemy pana Kazimierza i jego fascynującą podróż po Afryce. A wszystko to dzięki książce ,,Afryka Kazika" Łukasza Wierzbickiego. Znajdują się w niej opowiadania napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który na rowerze przemierzył Afrykę. W ramach projektu uczniowie wykonali makietę Afryki, maski zwierząt, uzupełnili lekturnik oraz wykonali afrykański taniec. W rolę podróżnika Kazika wcieliła się wychowawczyni. Wszyscy wspaniale się bawili i zachęcają do przeczytania książki. /Anna Brączyk/
19
23 kwietnia- Światowy Dzień Książki
23 kwietnia obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH.
,,CZYTAJĄC, NIGDY NIE BĘDZIESZ SAM” to hasło tegorocznego ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH. To wspaniała okazja do promocji czytelnictwa. Proponujemy zapoznać się z interaktywną prezentacją, dzięki której dzieci będą mogły wybrać się na poszukiwanie zaginionego skarbu. Podczas poszukiwań pogłębią swoją wiedzę o powstawaniu książek, o najsławniejszych autorach i książkach dla dzieci. Prezentacja zawiera: film ,,Jak powstają książki?” + krótki quiz, grę memory, krzyżówkę, puzzle, zgadywanki i rozsypanki. Zapraszamy do zabawy! /Biblioteka Szkolna/
DK by EduFrajda Materiały Dydaktyczne on Genially
https://view.genial.ly/60705b2c6f2a060d1f.../presentation-dk
Dobrze być razem!
Po nauce zdalnej stęsknieni wróciliśmy do naszej kochanej szkoły. Wspólny czas spędzamy na rozmowach, zabawie i nauce. /Anna Brączyk/
5
Dyżur wakacyjny
Wniosek dla rodzica o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny:
WNIOSEK.docx
Wiosna z Księgarnią Tuliszków
Dzieci z grupy 0c i 0e wzięły udział w konkursie plastycznym „Wiosenny czarodziej” i na podstawie wiersza Doroty Gellner pod tym samym tytułem wykonały prace plastyczne. Spośród wszystkich prac zostały wybrane te, które odpowiadały tematyce wiersza i zostały wysłane na adres e-mailowy Księgarni Tuliszków. Do wygrania są bony pieniężne na zakup książek dla grupy przedszkolnej.
https://www.facebook.com/tuliszkow
Trzymajcie kciuki!!! /M. Świątek, N. Naumiec/
Święta majowe
Współcześnie wielu osobom początek maja kojarzy się z dniami wolnymi nazywanymi „majówką”. Należy jednak pamiętać, że maj to miesiąc wypełniony ważnymi świętami i rocznicami.
1 maja obchodzimy Dzień Pracy oraz rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej; 2 maja – to Dzień Flagi, 3 maja –220 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a 8 maja przypada 76 rocznica zakończenia II wojny światowej, natomiast 9 maja obchodzimy Dzień Europy.
Mówimy czasem, że ,,bez pracy nie ma kołaczy” albo, że ,,żadna praca nie hańbi”. Jednak tak naprawdę rzadko zastanawiamy się nad rolą pracy w naszym życiu. Aby uczcić pracę w 1889 roku ustalono, że dzień pierwszego maja będzie Świętem Pracy. Datę tę wybrano dla uczczenia starcia strajkujących robotników z policją w Chicago 1886 roku – było wtedy wielu rannych i zabitych.
1 maja 2004 roku nastąpiło oficjalne włączenie Polski do struktur Unii Europejskiej. Celem Unii Europejskiej jest zapewnienie bezpieczeństwa, wzrostu gospodarczego, rozwoju społecznego oraz ochrona praw i wolności obywateli, ale każdy kraj zachowuje swoją autonomię w zakresie języka, kultury czy polityki.
9 maja, czyli Dzień Europy jest dniem, w którym świętujemy pokój i jedność w Europie. Na ten dzień przypada też rocznica podpisania historycznej deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Był to zalążek Unii Europejskiej.
Święto Flagi Rzeczpospolitej, jedno z najmłodszych w Polsce, obchodzone jest 2 maja. W tym dniu w roku 1945 żołnierze polscy zawiesili biało–czerwony sztandar na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta pod koniec II wojny światowej. Dlatego Senat Rzeczypospolitej Polskiej w uchwale z dnia 12 lutego 2004 roku ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego, a Sejm zmienił je na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy narodowe w 1919 roku.
2 maja obchodzony jest też jednocześnie jako Dzień Polonii i Polaków za granicą.
Aby uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzień 3 maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Nie byłoby tego święta, radosnych wiwatów, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć "cud majowy". Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski oraz Ignacy i Stanisław Potoccy, Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim 3 maja 1791 roku uchwalili ustawę zwaną Konstytucją Trzeciego Maja. Konstytucja 3 Maja 1791 roku była pierwszą demokratyczną konstytucją w Europie i drugą na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych – ustawą określającą zasady rządzenia w państwie. Gwarantowała każdemu mieszkańcowi Polski wolność, między innymi słowa i wiary. Była dowodem, że Polacy potrafili znaleźć siły na wydobycie kraju z upadku.
8 maja 1945 roku zakończyła się II wojna światowa. Na ziemiach polskich trwała 2077 dni. W tym czasie zginęło 6 milionów Polaków, w tym 2 miliony dzieci. Każdego dnia ginęło 3 tysiące osób. Dzisiaj mamy szczęście, bo możemy cieszyć się życiem w wolnym kraju. Pamiętajmy o tym i cieszmy się majowymi świętami oraz tym, że możemy żyć w wolnym kraju. Bądźmy dumni z naszej historii i pamiętajmy o majowych świętach. /Monika Wieczorek/
zdjęcia pobrane z zasobów Internetu
10
Piękna jest nasza planeta
Z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie klasy 2 wzięli udział w konkursie fotograficznym ,,PIĘKNA JEST NASZA PLANETA". Komisja miała bardzo ciężkie zadanie, ale po długich i burzliwych naradach udało się wyłonić zwycięzców. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy wzięli udział w konkursie . Gratulujemy osobom nagrodzonym. /Anna Brączyk/
Wiosenna Dwójka
Wiosenna Dwójka już czeka na swoich uczniów! W majowym podmuchu wiosny, wśród pąków kwiatów i ptasich treli, na rabatkach, wśród listowia i zieleni Dwójka szykuje się na majówkę! Z niecierpliwością też, otulona tą wiosenną scenerią, czeka na swoich uczniów klas 1-3, którzy już we wtorek zawitają do wiosennej szkoły! Witaj MAJÓWKO! Witajcie UCZNIOWIE! Witaj WIOSNO! /Marlena Kaunecka/
16
Serdeczna karteczka
Grupy 0b, 0c, 0e od października biorą udział w projekcie plastyczno-technicznym „Serdeczna karteczka”, którego celem jest wykonywanie kartek okolicznościowych. Kartki są przekazem życzliwości, empatii i szacunku. Wykonując je wspólnie z dziećmi i przekazując różnym osobom kształtujemy w dziecku postawy społeczne. Poprzez pokazywanie różnych technik rozwijamy aktywność twórczą i kreatywną dziecka. Do tej pory zostały wykonane kartki dla:
Policji- październik
Kucharzy- listopad
Seniorów z DPS-u- grudzień
Wolontariuszy z WOŚP-u- styczeń
Ukochanej osoby- luty
Aktorów- marzec
Projekt trwa do maja, więc pozostało nam wykonać jeszcze kartki: dla pracowników ochrony środowiska oraz dla osób związanych z promowaniem czytelnictwa. /Monika Świątek/
87
Konkurs plastyczny- informacja
Międzyszkolny konkurs plastyczny ,, DWÓJKA OCZAMI MŁODYCH ŚWIDWINIAN”- informacja
W związku z czasowym zawieszeniem realizacji zajęć lekcyjnych w formie stacjonarnej, rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Dwójka oczami młodych świdwinian” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Świdwin odbędzie się do 15 maja 2021 r. O wynikach konkursu będziemy informować Państwa na stronie szkoły oraz fb. Bardzo dziękujemy uczestnikom oraz opiekunom za dostarczone prace i zainteresowanie naszym konkursem. /Organizatorzy/
Teatrzyk Kamishibai
Zapraszamy na teatrzyk Kamishibai. Posłuchajcie bajki "Mój przyjaciel Kemushi".
Archiwum Aktualności